Během mytí vlasů většina z nás používá šampon a další pečující kosmetické prostředky. Nedovedeme si tedy obvykle představit, jak to může vypadat, když si někdo zvolí mytí vlasů bez šamponu. Je mytí vlasů pouze vodou v něčem výhodné? A existuje k němu nějaká alternativa?
Trendy přicházejí a odcházejí. To, jestli se ve společnosti uchytí, často závisí na tom, jestli vybrané metody přinášejí nějaký užitek a jak snadné jsou na pochopení. Jedním z hitů, na který se skoro zapomnělo, je no-poo metoda, během které při mytí vlasů nepoužíváte šampon.
Někteří lidé k tomuto kroku přistupují poté, co je přestala bavit permanentně podrážděná pokožka hlavy. Další zase zkoušejí ušetřit za šampon a další kosmetické prostředky.
Opravdu má ale smysl tuto praktiku zkoušet?
Výhody mytí vlasů pouze vodou
V první řadě musíme ještě jednou zmínit, že významně ušetříte na nákupu pečujících vlasových přípravků. Navíc, tímto způsobem si často myli vlasy naši předkové, takže jde o staletí prověřený postup. Na druhou stranu, tato metoda mytí rozhodně není vhodná pro každého.
Mezi další výhody patří:
- Menší vystavení chemii
- Redukce používání sulfátů
- Snadnější distribuce mazu do délek
Právě poslední bod je hodně důležitý a tak trochu naznačuje, pro koho bude tento způsob mytí vlasů nejvhodnější. Nejvíc bude vyhovovat ženám se suššími a porézními vlasy, pro jemné a mastné vlasy bude naopak zcela nevhodný.
Má to nějaké nevýhody?
Někdy se stane, že se na vlasech vytvoří krusta použitých stylingových přípravků. Může jít například o lak na vlasy, stylingový gel, tužidlo a podobně. V takové situaci si nemusí pouhá voda s nečistotami efektivně poradit.
Tento způsob mytí vlasů také nemusí být vhodný pro jemné a snadno se mastící vlasy. Zničené vlasy zase mohou potřebovat větší množství hydratace a živin, které do vlasů může dodat správně zvolený šampon. V neposlední řadě také myslete na to, že pouhé mytí vlasů vodou nemusí přispět k omezení jejich vypadávání a k podpoře jejich růstu.
Kdy je vhodné používat šampon?
Šampon můžete používat vždy, dokonce i tehdy, pokud se bráníte nadbytečné chemii. V současné době jsou na našem trhu k dostání kvalitní šampony bez silikonů, sulfátů, parabenů a dalších látek, které mohou vlasy při dlouhodobém užívání poškozovat.
Určitě je také vhodné používat šampon na mastné vlasy, jemné vlasy, hodně suché a poškozené vlasy či šampon na podporu růstu vlasů a na omezení jejich vypadávání. Tajemství tkví především ve správné volbě pečujících složek, které mohou (v kombinaci se správnou péčí) vlasům dodat nový život.
Vsaďte na přírodní složení
Pokud chcete mít jistotu správného výběru šamponu a kondicionéru, sahejte po takových, které mají přírodní složení a neobsahují sulfáty. Velkým kladem je i komplex několika látek přírodního původu, které vlasům dodají hydrataci, lesk, zlepší jejich rozčesávání, šetrně je očistí a podpoří jejich růst.
V šamponu se snažte najít například:
- Kofein
- Šťávu z aloe vera
- Extrakt z máty
- Extrakt z kopřivy
- Extrakt z levandule
- Extrakt z konopí
Aby bylo každé mytí vlasů skutečně efektivní, nezapomínejte ani na aplikaci kondicionéru, který vlasy připraví na další kroky vaší pečující rutiny.
V jeho složení se naopak snažte najít:
Když k tomu ještě přidáte dlouhodobé užívání vícesložkových přírodních doplňků stravy na podporu růstu vlasů, na mytí vlasů bez šamponu hodně rychle zapomenete. To nám věřte.