Vlasy mohou potřebovat několik věcí. Buď hydrataci, nebo protein. Jak ale poznat, která z těchto potřeb převládá? Existuje na to nějaký fígl? A pokud se ukáže, že vlasy potřebují vláhu, jakým způsobem je nejlepší jim ji dodat?

Experti na vlasy se nazývají kadeřníci a trichologové. Asi vám nemusíme komplikovaně vysvětlovat, že ani do jedné z těchto skupin mnoho z nás nepatří. Na základě toho pak můžeme stát bezradně v koupelně před zrcadlem a přemýšlet o tom, co jsme v poslední době udělaly s naší kšticí špatně.

I když vás nenabádáme ke změně kariéry, můžete se pustit do vlastní malé investigace, na jejímž konci dokážete s poměrně velkou přesností určit, co vašim vlasům chybí. A pokud to bude hydratace, také budete vědět, jak tento drobný nedostatek napravit.

Jak na to?

Jak poznat, že vlasům chybí hydratace?

Dehydratované vlasy potřebují pro svůj zdravý vzhled vláhu. Pokud jim chybí výživa, chybí jim olej. Dehydratované vlasy obvykle mají nějaký viditelný maz, trpí ale nedostatkem vody. Ta se z nich může odpařovat při pobytu na slunci či během používání teplých stylingových prostředků.

Takové vlasy bývají obvykle mdlé a na dotek bývají hrubší. Také mívají větší sklon ke krepatění a jsou hodně citlivé na vlhkost. (Což lze pozorovat například v mlhavých a deštivých dnech.)

5 tipů pro hydrataci vlasů

jak hydratovat vlasy

Přírodní šampon a kondicionér

Naprostým základem vašeho snažení by měla být kvalitní vlasová kosmetika bez obsahu silikonů, sulfátů, parabenů a další nežádoucí chemie. Naopak v kosmetice hledejte přírodní extrakty z bylinek, vitamíny a další podpůrné látky, které mohou přispět k omezenému vypadávání vlasů či k podpoře jejich růstu.

V šamponu, který vlasy šetrně vyčistí, hledejte kromě kofeinu i šťávu z aloe vera, extrakt z lopuchu, levandule, kopřivy, chmele a mnoha dalších. Kondicionér, který vlasy připraví na další kroky péče, by měl kromě kofeinu obsahovat i panthenol a kurkumu.

Vnitřní výživa

Velkou roli v celkové péči o vlasy hraje i kvalitní vnitřní výživa. Vlasové cibulky jsou napojeny na krevní oběh, ze kterého získávají živiny pro svůj růst. Proto vyzkoušejte vícesložkový doplněk stravy na podporu růstu vlasů s obsahem vitamínu skupiny B, vitamínu A, vitamínu E, přesličky rolní, pivovarských kvasnic, kopřivy dvoudomé, kolagenu a mnoha dalších látek, které podpoří růst vlasů, jejich regeneraci a normální vzhled.

Správná frekvence mytí

Možná tomu nebudete chtít věřit, ale vlasům, a to i těm, které postrádají vlhkost, nedělá dobře každodenní mytí. Navíc, v případě, že si budete mýt vlasy příliš často, může to podpořit zvýšenou produkci mazu na pokožce hlavy. Na základě toho pak budete muset vlasy mýt ještě mnohem častěji. A kdo by stál o mastné kořínky a suché konečky?

Pozor na teplo

Neříkáme, že si musíte do konce života odpustit tepelný styling, rozhodně je ale moudré to s ním nepřehánět. Teplota zařízení by navíc neměla být příliš vysoká. I když můžete zvolit nejvyšší stupeň zahřátí, raději volte nějaký nižší i za cenu toho, že si budete účes vytvářet o pár minut déle.

Zároveň také nezapomínejte na to, že před každým použitím tepelného zařízení je bezpodmínečně nutné na vlasy nanést speciální ochranný prostředek proti působení tepla, který aplikujete v dostatečném množství. Také nezapomínejte na to, že vlasům nedělá dobře ani přímý sluneční svit během letních měsíců. Mějte tedy v záloze speciální ochranný sprej na vlasy s UV ochranou a noste pokrývku hlavy. Necítíte-li se na kšiltovku, vyzkoušejte stylový a elegantní klobouk.

tipy na hydratování vlasů

Pozor na poškození

Ke ztrátě hydratace přispívá i poškození vlasů, ke kterému může dojít z mnoha různých důvodů.

Pozor si dávejte především na:

  • Slanou vodu
  • Chlorovanou vodu
  • Agresivní barvení a odbarvování

Proto se snažte těmto hříchům vyhnout.

Co si z toho vzít? Že na hydrataci vlasů je nejlepší kombinace kvalitní kosmetiky, vnitřní výživy a správně nastavené péče, jejíž základy jsme vám nastínili ve výše uvedených bodech.

Doporučené články