Už dávno neplatí, že pro údržbu vlasů potřebujeme teplou vodu a trochu šamponu. Ve světě, ale i v našich končinách, postupně nabírá na síle takzvaná No Poo metoda, která během mytí vlasů šampon vůbec nepoužívá. Opravdu s ní ale mohou zůstat vlasy čisté? A jak se to No Poo vlastně dělá?

Stejně, jako je tomu například v oblasti výživy, i v péči o tělo vznikají a zase zanikají nejrůznější trendy. Jedním z alternativních směrů je No Poo metoda, která vás opravňuje k tomu přestat používat během mytí šampon.

Některé ženy k tomuto trendu přistupují proto, že mají zájem o šetrné mytí vlasů. Další pohání ekologie. A v neposlední řadě to pak může být i zvědavost, jak metoda mytí vlasů bez šamponu v praxi vlastně funguje.

Ať už vaše motivace pochází odkudkoli, níže se podíváme na vše, co byste měly o No Poo před svým startem vědět.

Co je to No Poo metoda?

No Poo je zkratka, která pochází z No Shampoo. Jde o metodu údržby vlasů, během které se nepoužívá šampon a kondicionér. Nejčastěji se její uživatelky spoléhají na přírodní ingredience, které mohou mít práškovou konzistenci. (Mleté bylinky, jíl…) Příznivkyně No Poo si často pochvalují, že jde o maximálně přírodní a ekologický postup péče o vlasy.

no poo výhody nevýhody

Výhody mytí vlasů bez šamponu

Začneme tím nejméně ušlechtilým důvodem, kterým je šetření finančních prostředků. Některé ženy musí obracet každou korunu, takže pro ně může být velmi problematický i pravidelný nákup kvalitního kosmetického přípravku na vlasy. Tím spíš, že se doporučuje souběžně používat i kondicionér.

Dále může tato metoda vyhovovat ženám, které mají citlivější pokožku a zničené vlasy. Na druhou stranu, i v případě, že myslíte zeleně, byste měly k volbě přípravku, který budete na své lokny aplikovat místo kosmetiky, přistupovat s velkou obezřetností. Zcela nevhodná může být pro některé ženy například mouka.

Někoho také může zaujmout:

  • Větší objem vlasů
  • Zmírnění problému s maštěním vlasů
  • Jiná textura vlasů, díky které se pak z nich mohou snáze dělat účesy
  • Minimum odpadu

Jak s No Poo začít?

Stejně, jako u běžných šamponů, budete u No Poo nejspíš chvíli hledat postup, který bude vyhovovat vašemu typu vlasů a pokožky. Mezi oblíbené kombinace patří třeba mytí vlasů jedlou sodou a jablečným octem. Kromě toho, že jde o levné ingredience, vlasy mohou být po použití dokonce i lesklejší. Na druhou stranu, bude zcela nevhodná pro ženy s podrážděnou a citlivou pokožkou hlavy.

Mnohem lepším nápadem je aplikace kokosového oleje na vlasy, protože se běžně doporučuje na zničené a suché prameny. Pokud ho ale nanesete moc, bude pro vás prakticky nemožné ho bez šamponu vymýt ven. Nakonec tedy můžete mít hodně mastné vlasy bez objemu. Některé ženy pak dávají přednost mytí vlasů pouze vodou, bez nějaké další specifické složky. Dávejte ale pozor na to, že vlasy nemusíte ani po mytí vnímat jako zcela čisté.

Kdy je lepší používat šampon?

V některých situacích může mít větší smysl mytí vlasů kvalitním přírodním šamponem a kondicionérem. Třeba, když máte zájem o podporu růstu vlasů a o jejich rychlejší regeneraci. Také je vhodnější po šamponu sáhnout, když si dáváte na vlasy olejový zábal, na který během mytí pouhá voda velmi často nestačí. Moudré taky bude, když si vlasy umyjete šamponem poté, co na ně použijete gel, větší množství laku a dalších stylingových přípravků.

mytí vlasů bez šamponu

Jak vybrat správný šampon?

Jak ale vybrat šampon a kondicionér tak, aby oba produkty splňovaly vaše speciální potřeby? Nejlepší bude, když sáhnete po přírodním šamponu, který ve své formulaci obsahuje kofein, šťávu z aloe vera a extrakty z máty, levandule, kopřivy a dalších bylinek.

Také nezapomínejte na to, že aby se vlasy po mytí dobře rozčesávaly, neobejdete se bez kvalitního kondicionéru, který může mít ve složení:

Také jistě víte, že krása nás všech vychází zevnitř, takže bychom neměly věnovat zvýšenou pozornost jen tomu, co se děje na povrchu. Z toho důvodu doplňte svou péči o dlouhodobé užívání přírodního vícesložkového doplňku stravy na podporu normálního stavu vlasů, nehtů a pokožky.

Doporučené články