Stejně, jako můžeme mít suchou pokožku na těle, objevit se může i na hlavě. Kůže nás pak může nepříjemně svědit a mohou z ní nepozorovaně odpadávat šupinky, kvůli kterým vypadáme urousaně a neupraveně. Jak poznat rozdíl mezi suchou pokožkou hlavy a lupy? A jak s ní konečně zatočit?
Všechny máme od narození určitý typ pokožky. Vzhledem k tomu, že pokrývá plochu celého těla, nemělo by nás překvapit, že potíže, se kterými bojujeme například na obličeji a dekoltu, se mohou objevit i ve vlasech. (Opravdu. Existuje dokonce něco, jako akné na pokožce hlavy.)
Pokud tedy máte suchou a problematickou pokožku, dá se očekávat, že ji budete mít i na hlavě. Někdy je ale těžké poznat rozdíl mezi tím, zda vás trápí suchá kůže na hlavě, nebo máte ve skutečnosti lupy. Právě proto se na odchylky mezi těmito dvěma problémy podíváme a povíme si, jaká jsou jejich hlavní specifika.
Také se podíváme na to, jaké kroky mohou přispět k tomu, aby byla pokožka na hlavě klidná a hydratovaná.
Jak poznat suchou pokožku hlavy?
Pokud máte suchou pokožku hlavy, pak to znamená, že vaše kůže rychleji ztrácí hydrataci. To pak může způsobovat tvorbu šupinek a suchých map. Neobvyklé nebývá ani svědění hlavy či podráždění. Je ale také důležité správně rozpoznat, jestli ve skutečnosti netrpíte na lupy. V takovém případě by totiž postup péče o vlasovou pokožku vyžadoval trochu jiné kroky.
Suchá pokožka hlavy se nejčastěji projevuje:
- Suchostí
- Šupinatěním
- Svěděním
- Suchou pokožku i na jiných částech těla
Ve srovnání s tím lupy mívají bílou či nažloutlou barvu a bývají mastné. Z toho důvodu bývá při lupech mastnější i celá pokožka hlavy. (Můžete tedy zaznamenat i větší potřebu si častěji mýt kvůli extra mastnotě vlasy.) Pokožka s lupy také může být začervenalá.
Nejčastější příčiny
Tím úplně nejjednodušším vysvětlením toho, proč máte suchou pokožku hlavy, je především to, že máte tento typ pokožky i na jiných částech těla. Někdy pak také může suchá pokožka na hlavě souviset i s nějakým kožním onemocněním, kterým je například lupénka.
Dále může mít na suchost pokožky hlavy vliv:
- Používání nevhodných stylingových přípravků, které vysušují
- Studený a suchý vzduch
- Kontaktní dermatitida
- Vyšší věk
Jak tedy můžete vidět, po pravé příčině svého problému se možná budete muset trochu pídit. Někdy se to také neobejde bez vyšetření u kožního lékaře, který může stanovit správnou diagnózu. (Zároveň jde o dobrou kontaktní osobu, která dovede dobře poradit, co může stav pokožky zhoršovat.)
Jak na suchou pokožku hlavy?
Babské rady
Na to, jak se naučit pečovat o suchou pokožku hlavy, existuje nespočet dobrých babských rad. Mnohé z nich jsou úplně jednoduché a zvládne je v domácích podmínkách aplikovat každý.
V první řadě se doporučuje kratší koupání a používání vlažné vody. Hodně teplá nebo horká voda může přispívat k nadměrnému vysušování pokožky jak na hlavě, tak na ostatních částech těla. Díky tomu by tedy pokožka neměla přicházet o tak důležitou hydrataci. Spolu s tím se také radí mýt si vlasy méně často, než to děláte nyní. V případě, že se hodláte sprchovat, ale nepotřebujete si nutně mýt i vlasy, naučte se používat koupací čepici.
Dobrým pomocníkem je i olejová maska na pokožku hlavy. Stačí, když budete mít doma po ruce kvalitní olivový olej, rozmarýnový olej či kokosový olej. Olej by se měl před nanesením na pokožku trochu zahřát. (Po zahřátí jeho teplotu zkontrolujte prstem, protože hrozí zvýšené riziko opaření.) Stačí, aby byl olej vlažný nebo měl alespoň pokojovou teplotu. Poté olej rukama naneste na celou pokožku hlavy a vlasy si zakryjte koupací čepicí nebo starým ručníkem. Poté si hlavu chvíli fénujte. Na konci této procedury si vlasy umyjte tak, jak jste zvyklé.
Dobrým pomocníkem může být i speciální peeling na pokožku hlavy, který by měl být vhodný pro citlivou a suchou pokožku. Jeho působením snáze docílíte odstranění odumřelých částeček kůže, takže pak nebudou padat po vlasech dolů a způsobovat nežádoucí neplechu.
Přírodní šampon
I přes všechny výše uvedené kroky by se nemělo podceňovat pravidelné používání kvalitního přírodního šamponu a kondicionéru bez sulfátů. Tyto kosmetické přípravky často obsahují látky, které vlasy šetrně čistí, usnadňují jejich rozčesávání a přispívají k jejich pěstěnému vzhledu. Během jejich používání tedy zvládnete zabít několik much jednou ranou.
Kvalitní přírodní šampon poznáte podle toho, že v jeho složení najdete:
- Kofein
- Šťávu z aloe vera
- Výtažek z kopřivy
- Výtažek z máty
- Výtažek z levandule
- Výtažek z lopuchu
A mnoho dalších pečujících složek.
V přírodním kondicionéru ze stejné řady by kromě kofeinu neměla chybět ani kurkuma s panthenolem. Tohle duo se pak také hodí dlouhodobě doplnit užíváním vícesložkového doplňku stravy na podporu pokožky, který obsahuje vitamíny a bylinky.